Meka sočiva

Meka sočiva su veoma popularna vrstu kontaktnih sočiva. Napravljena su od fleksibilnih, hidrofilnih materijala, kao što je silikon-hidrogel. On omogućava kiseoniku da nesmetano prolazi do rožnjače. Zahvaljujući tome smanjuje se rizik od hipoksije (nedostatka kiseonika u tkivima oka), te je rožnjača zaštićena. Ujedno pruža veću udobnost pri nošenju.

Pomoću ovih sočiva mogu se korigovati različiti problemi sa vidom, uključujući kratkovidost (miopija), dalekovidost (hiperopija), astigmatizam i presbiopija (staračka dalekovidost). Osim za korekciju vida, koriste se i u estetske svrhe. Naime, meka sočiva dolaze u različitim bojama, te mogu da menjaju boju oku.

Kada su se pojavila meka sočiva?

Iako se meka sočiva smatraju produktom moderne oftalmologije, imaju dugu istoriju. Mnogi naučnici u 19. veku pokušavali su da naprave udobna sočiva za vid, ali njihovi izumi nisu naišli na praktičnu primenu.

Meka sočiva

Sa razvojem tehnike i tehnologije došlo je do napretka i na ovom polju. Prvu verziju mekih sočiva razvio je češki naučnik Otto Wichterle 60-ih godina. Bila su napravljena od hidrofilnog polimera. Pojava ovog materijala omogućila je proizvodnju sočiva koja su apsorbovala vodu, čime su postala meka i pogodna za duži period nošenja.

U narednim godinama nastavljeno je usavrševanje, te su 80-ih godina meka sočiva postala pristupačnija za široku upotrebu. U tom periodu su se pojavila i meka multifokalna i torična kontaktna sočiva.

Značajan korak usledio je 90-ih uvođenjem silikon-hidrogela u proizvodnju mekih sočiva.

Podela mekih sočiva prema režimu nošenja

Meka sočiva dolaze u više varijanti u zavisnosti od potreba korisnika.

Dnevna sočiva namenjena su za nošenje tokom jednog dana. Nakon toga se bacaju. S obzirom da novi dan zahteva nošenje novog para sočiva nema rizika od nakupljanja nečistoća i štetnih materija na njima. Dodatna prednost jeste činjenica da ne zahtevaju ikakvo održavanje.

Mesečna sočiva, kao što im naziv kaže, nose se tokom određenog perioda. To može biti 15, 30 ili 90 dana. Frekvencija zamene zavisi od stanja oka. Za razliku od dnevnih, ova vrsta sočiva zahteva redovno čišćenje.

Godišnja sočiva su namenjena za produženo nošenje. Obično se menjaju na 6 do 12 meseci. Iako deluju ekonomičnije materijal od kog su izrađena može vremenom da promeni strukturu, predstavljajući opasnost od razvoja alergija i infekcija. Zbog toga se ona koriste samo kod veoma visokih dioptrija.

Prednosti mekih sočiva

Meka sočiva su napravljena od materijala koji sadrže vodu, što ih čini fleksibilnim i mekšim. Samim tim obezbeđuju veći komfor u odnosu na tvrda sočiva. Takođe, fleksibilnost omogućava bolje prilagođavanje obliku oka, te ne stvaraju ni najmanju nelagodu tokom nošenja. Upravo ova karakteristika je glavna prednost, posebno za one koji se prvi put sreću sa njima.

Kako se lakše prilagođavaju pokretima oka, meka sočiva ređe uzrokuju trenje ili iritaciju. Manje je i verovatno da će izazvati crvenilo ili osećaj stranog tela u oku.

Meka sočiva

Naročito su pogodna za osobe koje se bave sportskim aktivnostima. Zbog svoje mekoće i fleksibilnosti, manja je verovatnoća da će ispasti ili se pomeriti tokom brzih pokreta, što može biti slučaj sa tvrdim verzijama. Nema opasnosti ni od lomljena, kao kod naočara.

Dnevna meka sočiva idealna su za ljude koji ne nose sočiva svaki dan, jer ne zahtevaju održavanje kao mesečna sočiva.

Još jedna prednost jeste raznovrsnost. Naime, meka sočiva su dostupna u različitim režimima nošenja, te vrlo lako možete pronaći vrstu koja odgovara vašim životnim navikama.

Različite vrste mekih sočiva, kao i sredstava za održavanje i čuvanje, možete pronaći u bogatoj ponudi očne kuće DOT OPTICS.

 

Korpa0
Nema proizvoda u korpi!
Nastavi sa kupovinom
0