Fotofobija

Fotofobija nije strah od svetlosti, već medicinski termin koji se koristi za stanje povećane osetljivosti na svetlost.

Naši oči su stvorene tako da normalno reaguju na svetlost kako bi obzbedile jasan vid. Međutim, u pojedinim situacijama ta reakcija je preterana, te se javlja abnormalna netolerancija na vizuelnu percepciju svetlosti. Zbog toga svako izlaganje sunčevoj ili veštačkoj svetlosti dovodi do problema. Dok u ekstremnim slučajevima simptomi se javljaju i pri slabom intenzitetu svetlosti.

S obzirom da fotofobija otežava svakodnevne aktivnosti, narušavajući kvalitet života DOT OPTICS vam otkriva sve što treba da znate o njoj.

Zašto se javlja fotofobija?

Osetljivost na svetlost nije bolest oka, već simptom mnogih očnih stanja. Najčešće sindroma suvog oka, konjunktivitisa i očnih infekcija ili upala, kao što su uveitis, keratitis i blefaritis.

Može da ukazuje i na ozbiljne očne bolesti, poput katarakte i glaukoma. Takođe, na oštećenje mrežnjače, abraziju rožnjače i druge povrede oka.

Fotofobiju mogu da izazovu i neurološki uzroci. Pre svega, migrene i jake glavobolje drugih vrsta. U ovu grupu faktora spadaju i povrede mozga, poput potresa mozga, kao i meningitis, tj. upala moždanih ovojnica.

Pored oftamološki i neuroloških uzroka, osetljivost na svetlo može biti izazvana i drugim medicinskim stanjima. Grip, herpes, lupus, albinizam – neka su od njih.

U pojednim slučajevima fotofobija je posledica duge upotrebe određenih lekova iz grupe antibiotika, retinoida i antiinflamatornih sredstava. Mada se može javiti i tokom oporavka od očnih procedura. Naročito posle operacije katarakte.

Koji su simptomi fotofobije?

Da li ste ikada osetili bol u oku na jakom suncu? Da li su vam se oči same zatvorile da blokiraju svetlost? Ili ste možda patili od tako strašne glavobolje da ste morali da sedite u mračnoj prostoriji da svetlost ne bi pogoršala situaciju. Upravo ovi znaci ukazuju na fotofobiju.

Prate ih pojačano suzenje očiju, svrab, pa i crvenilo. Zatim, peckanje u očima, nevoljno ili često treptanje, naprezanje očiju i nemogućnost potpunog otvaranja oka.

U težim oblicima mogu se javiti promene sluha ili osetljivost na zvuk, mučnina, ukočen vrat, otekle oči.

Pošto je fotofobija znak drugog osnovnog stanja, njeni simptomi se obično javljaju zajedno sa drugim simptomima povezanim sa glavnim problemom. Pri čemu mogu biti različitog intenziteta – od relativno blagih, pa do esktremnih, iscrpljujućih.

Šta preduzeti kod prekomerne osetljivosti na svetlost?

Lečenje zavisi od osnovnog uzroka fotofobije. Odnosno zasniva se na tretmanu osnovnog stanja.

S obzirom da je sindrom suvog oka glavni pokretač preporučuje se redovna upotreba veštačkih suza, ali i blue cut naočara. U pitanju su specijalno dizajnirane naočare koje filtriraju plavu svetlost. Na taj način smanjuju naprezanje očiju i eliminišu zamor.

Fotofobija

Poželjno je minimizirati izlaganja svetlosti, posebno fluorescentnog osvetljenja i jakog sunčevog svetla. Zato se preporučuje nošenje naočara za sunce sa UV zaštitom i polarizovanim ili gradual staklima.

Osobe koje nose kontaktna sočiva moraju da vode posebnu brigu o njihovoj čistoći. U protivnom, može doći do upale očiju, tako da se povećava rizik od pojave fotofobije.

Očna kuća DOT OPTICS ima višedecenijsko iskustvo u primarnoj pomoći i zaštiti vašeg vida. Uz vrhunsko znanje i visok nivo profesionalizma možemo se pohvaliti i bogatom ponudom okvira za naočare, dioptrijskih stakala i kontaktnih sočiva svetski poznatih proizvođača.

Obaveštenje

Sociva Dot


U toku su radovi na sajtu tako da ne možemo da primimo online porudžbine.

Hvala na razumevanju!

This will close in 20 seconds

Korpa0
Nema proizvoda u korpi!
Nastavi sa kupovinom
0