Astenopija

Astenopija prestavlja oftalmološko stanje koje karakterišu umorne ili iscrpljene oči. Javlja se usled prekomernog naprezanja očiju.

Oči su jedan od najosetljivijih organa u telu čoveka. Ujedno i jedan od najaktivnijih. Godišnje trepnemo oko 5,2 miliona puta.

Istraživanja pokazuju da 90 odsto informacija iz naše okoline primamo preko očiju. Osim preko dana, naše oči rade i noću bez odmora. To ih čini veoma opterećenim.

Nažalost, tome doprinosi i savremen način života. Višečasovni rad na računaru, gledanje televizije, konstantno korišćenje pametnih telefona i tableta dovede do velikog stresa po oči. Samim tim i njihovog umora.

Imajući ovo u vidu ne čudi što se astenopija smatra problemom savremenog čoveka.

Koji su uzroci astenopije?

Fokusiranje na predmete koji su veoma blizu je vodeći uzrok. Zbog toga se astenopija najčešće javlja usled dugotrajne upotrebe računara i digitalnih uređaja, te se često naziva „sindromom kompjuterskog vida“.

Astenopija

Osim digitalnog naprezanja očiju može se javiti i tokom čitanja i rada koji zahteva dugo posmatranje bliskih predmeta. Naime, cilijarni mišići oka omogućavaju jasan vid, ali se mogu umoriti pod naprezanjem kontinuirane akomodacije. Akomodativna insuficijencija može pogoršati simptome.

Izlaganje jakom svetlu, takođe, može biti pokretač. Razlog za to leži u činjenici da višak odsjaja od jakog osvetljenja nakon izvesnog vremena izaziva zamor očiju. Astenopija se može javiti i pri lošem osvetljenju. U uslovima slabog svetla, treperajućeg svetla ili u mračnom okruženju oči se više naprežu kako bi mogle jasnije da vide. Samim tim se i brže zamaraju.

U faktore se svrstavaju i refrakcione greške. Odnosno, nekorigovani astigmatizam i dalekovidost mogu izazvati veliko naprezanje i zamor očiju. Simptomi su prisutni i u početnom stadijumu presbyopije.

Ne treba zanemariti ni uticaj stresa, neispavanosti, kao i izlaganja suvom vazduhu za nastajanje umornih očiju.

Koji su simptomi astenopije?

Iako simptomi zavise od uzroka i različitog su intenziteta postoje određeni koji jasno ukazuju na zamor. To su, pre svega, bol oko očiju i u očima. Prate ih iritacija i peckanje očiju, kao i zamagljen vid.

Suve oči su još jedan karakterističan znak. Višečasovno fokusiranje na predmete u blizini smanjuje broj treptaja, što dovodi do sušenja očiju. Sa druge strane, da bi se smanjila suvoća očiju telo reaguje pojačanim lučenjm suza. To znači da pojačano suzenje očiju može biti simptom astenopije.

Pojedine osobe imaju problem fokusiranja i držanja oči otvorenim. Može se javiti i neuobičajena osetljivost na svetlost i crvenilo oka.

Astenopija izaziva i niz drugih simptoma. Glavobolja, vrtoglavica, mučnina, trzanje mišića lica – neki su od njih.

Tegobe se pojačavaju kako dan odmiče, tj. kako oči postaju umornije.

Kako sprečiti pojavu astenopije?

Astenopija nije bolest, ali može uticati na kvalitet života. Da biste sprečili njenu pojavu neophodno je da brinete o zdravlju očiju.

Odmaranje je ključno za prevenciju premora očiju. Zato stručnjaci savetuju da primenjujete pravilo 20-20-20. Nakon 20 minuta rada na blizinu gledajte 20 sekundi u predmet koji je udaljen 20 m od vas.

Osobama koje provode više sati u toku dana za kompjuterom preporučuje se dodatna zaštita. Ona podrazumeva nošenje specijalnih naočara za kompjuter i upotrebu folije preko ekrana koja smanjuje njegov odsjaj.

Astenopija

Veštacke suze sprečavaju pojavu suvih očiju, te su odlično sredstvo za prevenciju astenopije.

Nemojte zaboraviti da podesite osvetljenje u prostoriji kako bi bilo prijatno vašim očima. Vodite računa i o kvalitetu vazduha, jer suv vazduh dovodi do zamora očiju.

Očna kuću DOT OPTICS ima višegodišnje iskustvo u radu. Kod nas možete pronaći naočare i kontaktna sočiva vrhunskog kvaliteta, kao i savete za očuvanje zdravlja očiju.

Korpa0
Nema proizvoda u korpi!
Nastavi sa kupovinom
0