Gas propusna sočiva

Gas propusna sočiva predstavljaju poboljšanu verziju tvrdih, nepropusnih sočiva za vid. RGP (Rigid Gas Permeable), kako se još nazivaju, izrađena su od čvrstih materijala koji omogućavaju propustljivost kiseonika do rožnjače. Na taj način kombinuju prednosti čvrstih i mekanih kontaktnih sočiva.

Najčešće upotrebljavani materijali za izradu gas propusnih sočiva jesu silicijum akrilati. U pitanju su polimeri koji sadrže silicijum, tako je povećana propustljivost kiseonika. Istovremeno je zadržana čvrstoća sočiva.

Koriste se, takođe, i fluorosilikonski akrilati. Ovaj materijal dodaje fluorid u kombinaciju sa silicijumom. Time se dodatno povećava propustljivost kiseonika i poboljšava otpornost na naslage proteina na sočivima. Samimm tim su udobnija za nošenje i lakša za održavanje.

 Gas propusna sočiva imaju dugu istoriju

Pre pojave gas propusnih sočiva postojala su samo tvrda kontaktna sočiva. Ona su bila napravljena od polimetil-metakrilata (PMMA) koji nije propuštao vazduh. Iako su pružala dobru korekciju vida, zbog nedostatka kiseonika mogla su da ugroze zdravlje očiju.

Da bi zaštitili rožnjaču naučnici su počeli da rade na razvoju materijala koji će obezbediti dobru korekciju vidu, kao tvrda sočiva, ali će imati propusni karakter.

Gas propusna sočiva

Prva gas propusna sočiva pojavila su se krajem 70-ih godina. Ona su zadržala strukturalnu čvrstinu i dugotrajnost, ali su dobila sposobnost propuštanja kiseonika. Zahvaljujući ovim karakteristikama vrlo brzo su naišla na široku upotrebu.

U narednim godinama nastavljeno je njihovo usavršavanje kako bi se postigao bolji komfor za nošenje i veći stepen zaštite. To je postignuto krajem 20. veka. Razvoj tehnologije omogućio je stvaranje novih formulacija materijala koje su dodatno poboljšale karakteristike ovih kontaktnih sočiva.

Prednosti gas propusnih sočiva

Svojom čvrstinom, gas propusna sočiva pružaju oštriji i stabilniji vid u poređenju sa mekim sočivima. Zbog toga se mogu koristiti za korigovanje svih refrakcionih grešaka. Naročito su pogodna za teže slučajeve, kao što su astigmatizam i keratokonus.

S obzirom da zadržavaju svoj oblik na oku poseduju odlične optičke i fiziološke karakteristike, dok njihova veća pokretljivost obezbeđuje bolji protok suza između sočiva i rožnjače.

RGP sočiva imaju glatku površinu, te su manje sklona nakupljanju naslaga proteina, masti ili prljavštine, što može biti problem kod mekih sočiva. Upravo ova karakteristika dodatno čuva zdravlje oka, jer nema opasnosti od alergijskog konjunktivita i drugih upalnih procesa.

Za razliku od mekih, gas propusna sočiva ne upijaju vodu, te je smanjena i pojava problema suvih očiju.

Ne treba zanemariti ni ekonomičnost. Njihova početna cena jeste viša, ali imaju duži vek upotrebe. Dugoročno gledano, dovode do smanjenja ukupnih troškova.

Održavanje gas propusnih sočiva

Gas propusna sočiva se ne mogu nositi tokom spavanja. Morate ih skinuti svake večeri, te je neophodno i redovno čišćenje. Za čišćenje treba koristiti sredstvo namenjeno za ovu vrstu sočiva.

Nakon čišćenja sočiva treba da odložite u posudu za sočiva, u koju ste prethodno sipali tečnost za dezinfekciju.

Gas propusna sočiva

Jednom nedeljno se preporučuje dubinsko čišćenje sočiva specijalnim sredstvom. Dok posudu za čuvanje trebate menjati na svaka 3 meseca kako bi se smanjio rizik od kontaminacije.

Gas propusna sočiva, kao i sredstava za njihovo održavanje i čuvanje, možete pronaći u bogatoj ponudi očne kuće DOT OPTICS.

Korpa0
Nema proizvoda u korpi!
Nastavi sa kupovinom
0